COVID-19 İçin Yapılan Çalışmalar

- Okulumuzda Covid-19 bulaşma riskini en aza indirgemek için gerekli önlemlerin alınması adına “Pandemi Kurulu” oluşturulmuştur. Kurul belirli aralıklarla toplantılar düzenlenmeye devam etmektedir.
- Pandemi Kurulu kararınca okul hemşiremiz Sakarya Üniversitesince açılan eğitime katılmış ve Pandemi Sorumlusu Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.
- Okulumuzun “risk değerlendirmesi” yapılmış olup “Acil Eylem Planı” hazırlanmıştır.
- Okulumuz girişlerinde uygun yerlere sosyal mesafe, maske kullanımı, el temizliği, öğrencilerin hangi durumlarda okula gelmemesi gerektiğini açıklayan bilgilendirici afişler asılmıştır.
- Okul binası girişlerine, sınıflara, yemekhaneye, oyun alanlarına, havuza, spor salonuna, konferans salonuna, koridorlara ve tuvalet giriş-çıkışlarına uygun el dezenfektanları kurulmuştur.
- Okulumuzdaki tüm musluklar havluluklar ve sabunluklar fotoselli olarak düzenlenmiş olup pedallı çöp sepetleri, maske-eldiven atık kutuları uygun yerlere yerleştirilmiştir.
- Öğrencilerimizin Covid-19 ile ilgili sunumlar gerçekleştirilmiş, öğrenci bilgilendirme formlarının doldurulması sağlanmıştır.
- Kantin alış-verişlerinde para kullanımı yasaklanmış, kart uygulamasına geçilmiştir.
- Öğretmen, öğrenci, diğer çalışanların temassız ateş ölçer ile ateş takipleri yapılmakta ve kayıt altına alınmaktadır.
- Pandemi önlemleri gereği öğrenci velilerimiz okul sınırları içine alınmamaktadır.
- Okulumuz Pandemi Kurulu “Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi, Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu”nda istenen bütün şartları yerine getirerek “OKULUM TEMİZ BELGESİ” almak üzere TSE’ye başvurmuştur.

Okulumuzda COVID-19 İçin Alınan Tedbirler

- 2020-2021 Eğitim öğretim yılı başlamasından itibaren okulumuzda tüm öğrencilerimize bulaşma yolları korunma önlemleri hakkında sunumlar yapılmıştır.
- Öğretmenler ve diğer çalışanların Covid-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hususunda bilgilendirilmesi okul hemşiremiz ve işyeri hekimimizce sağlanmıştır.
- Ateş öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, koku ve tat alma duyusu kaybı yaşayan öğrenci, öğretmen ve diğer çalışanlarımız önce izolasyon odasına alınmakta, öğrenci ise okul hemşiremiz tarafından en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilmekte, öğretmen ve çalışansa sağlık kurumuna yönlendirilmektedir.
- Bulgu gösteren kişi gönderildikten sonra izolasyon odası havalandırılıp, yüzeyler dezenfekte edip odanın 24 saat kullanılmaması sağlanır.
- Öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlarımız okul sınırları içinde maske takmak zorundadır. Okul dışında da maske-mesafe-hijyen kurallarına uymaları gerekmektedir.
- Dersliklerde öğretmen ve öğrenciler arasında en az 1 metre mesafe olacak şekilde oturma düzeni oluşturulmuştur.
- Öğrencilerin toplu halde bir arada bulunmalarını önlemek amacıyla teneffüsler ve yemek saatleri sosyal mesafeye uygun olarak düzenlenmiştir.
- Yemekhane görevlileri kişisel hijyen kurallarına uygun olarak giyinmekte KKD’larını kullanmaktadır.
- Yemek öncesi ve yemek sonrası ayrıca gün içinde belirli aralıklarla ellerin bol su ile 20 saniye bol su ile yıkanması sınıf öğretmenlerimizin gözetimi altında gerçekleşmektedir.
- Yemekhanede tabak, çatal, kaşık ve bardaklar tek kullanımlıktır. Masalarda açık baharat, tuz ve ekmek bulunmamaktadır.
- Her türlü eşya araç ve gereçler sık dokunulan yüzeylerde (kapı kolları, telefon ahizeleri, masa yüzeyleri, sıralar) su ve deterjanla temizlik sonrası 5 litreye yarım çay bardağı sodyum hipoklorit (çamaşır suyu) kullanılarak dezenfeksiyon sağlanmaktadır.

COVID-19 İçin Okulumuzda Yapılan Etkinlikler

01.06.2020 Anaokulu öğrenci ve öğretmenlerine
12.08.2020 Tüm öğretmenlerimize
21.09.2020 1.sınıf öğrencilerimize
26.10.2020 2,3,4.sınıf öğrencilerimize
04.11.2020 İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanımız tarafında tüm çalışanlarımıza standart enfeksiyon kontrol önlemleri, bulaş bazlı önlemler, salgın hastalıkların yayılımı, kişisel hijyen, el hijyeni, KKD’nin nasıl ve ne zaman kullanılacağı, neden gerekli olduğu, nasıl takılacağı ve çıkarılacağı, nasıl imha edileceği konularında eğitimler verilmiştir.
17.11.2020 tarihinde tüm öğretmenlerimize okul dönemi “Pandemi ile Mücadeleye Devam mı?” sunumu gerçekleştirilecektir.
19.11.2020 tarihinde tüm çalışanlar için “Eğitimin Sonu Yok” konulu sunum gerçekleştirilecek. 23-25.11.2020 tarihlerinde öğrenci “Covid-19 Biz Kazanacağız” konulu sunum gerçekleştirilecektir.