PANDEMİ SONRASI SOSYAL UYUM

Pandemi süreciyle beraber virüsten korunmak için bazı alışkanlıklarımızı rafa kaldırdık ve yeni alışkanlıklar edindik. İlk başta selamlaşma rutinlerimizde el sıkışma ve öpüşmenin olmadığı, yanımızdan hiç ayıramadığımız olmazsa olmazımız dezenfektanlarımız, dışarı çıkarken unutulmaması gerekenler listesinin başında yer alan maskelerimiz, yüz yüzenin yerini alan zoom ya da farklı online platformlar üzerinden yapılan görüşmeler…

İlerleyen günlerde nelerin olacağını bilemeyiz ama bu belirsizlik içinde geleceğe “uyum” sağlamamız gerekiyor. Süreci daha iyi gözlemleyebilirsek, hayatımızda çok daha etkin sonuçlar elde edebiliriz. Peki Covid-19 sonrasında neler yapmalıyız, bu sürece daha iyi nasıl uyum sağlayabiliriz? Son zamanlarda üzerine düşünmemiz gereken en önemli konulardan biri

Normalleşmenin başlamasıyla, yaz sezonunun açılması ve aşılanmanın aktifleştiği bu günlerde öncelikle bir süre daha dikkatli olmamızda fayda var. Çoğu insan korona sonrası bir süre daha temkinli olmayı planlıyor. Zorunlu olmadıkça çok kalabalık ortamlara girmememiz daha doğru olacaktır.

Sosyal mesafe ile iletişim mesafesi kavramlarını birbirinden iyi ayırmak gerekir. Bizim için önemli olan sosyal mesafe iletişim mesafesi değil. Sevdiklerimizle gerekli önlemler alındıktan sonra iletişimimize devam etmeliyiz. Bu süreç doğa ile bağlarımızı kuvvetlendirmek için de ayrıca bir fırsat. Havalarında ısınmasıyla daha güvenli bir alan olan doğa ile birlikte, hem doğanın hem de sevdiklerimizin keyfini çıkarmaya çalışmak iyi bir fikir olabilir.

Tabi ki sürecin psikolojik etkilerini de düşünelim. Eğer gerçekten baş edemediğiniz duygularınız varsa profesyonel yardım almaktan çekinmemelisiniz. Herkes benzer süreçlerden geçiyor. Belirsizlik içinde olmak ya da korkularımızın olması normal. Bu tarz kaygılar zihnimizi bulanıklaştırıp ilerlememizi engelleyecektir. Önemli olan çözüm üretebilmek ve harekete geçebilmektir.

Gerek pandemi sürecinde gerekse pandemi sonrasında endişelerimizi yoğunlaştıran bilgi kirliliğine kapılmamak için karşımıza çıkan haberleri iyi incelemek lazım. Bir haberin asılsız olduğunu anlayabileceğimiz güvenli platformlar var. Bunlar konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz. Asılsız haberlerden uzak durmak ruh sağlımız için faydalı olacaktır.

Normalleşme sürecini sağlıklı bir şekilde geçirebilmemiz ve içinde bulunduğumuz ortama uyum sağlayabilmemiz için algılarımızı açık tutmak ve mantıklı görünen seçenekleri tercih etmek gerekecektir. Biz pandemi süresince geliştirdiğimiz alışkanlıkları bu yeni sosyal dünyaya uyum çerçevesinde geliştirdik. Sosyal dünya yeniden değiştiğinde biz de gelecek olan o yeni kurallara uyum sağlayabiliriz.

Sağlıkla kalmak dileğiyle…

                                                     İkbal GÜNDOĞDU
                                                    Psikolojik Danışman
                                                   Özel Başak Anadolu Lisesi